FUMA Track Team State Champions Once Again

Fork Union Military Academy's track team might have relinquished the state track championship for one year in the past two decades, but they came back with a vengeance this year to soundly defeat all opponents and once again reclaim the trophy. FUMA posted a team score of 155.50 at day's end, easily topping Liberty Christian Academy (99), Woodberry Forest (75), Collegiate (69), and last year's winner St. Christopher's (59.50).

FUMA's 4x100 relay team of Louis Likett, Antonio Markland, Andre Parker, Eddie Jones set a new meet record at 42.24. Eddie Jones placed first in the long jump with a result of 21-4½.

In a good sign of the continuing and future strength of FUMA's track program, two middle schoolers, Tyron McDade and Alec Battin, scored points in the high jump and pole vault.

Results:

Team scores: Fork Union 155.50, Liberty Christian Academy 99, Woodberry Forest 75, Collegiate 69, St. Christopher’s 59.50, Potomac 36, Norfolk Academy 34, Bishop Sullivan 20, Southside Baptist Christian 18, Greenbrier Christian 15, Benedictine 12, Walsingham 10, Calvary Christian 10, Carlisle 8, Flint Hill 6, Blue Ridge 4, St. Anne’s-Belfield 4, Roanoke Catholic 4, Nansemond-Suffolk 4, Randolph-Macon Academy 4, Trinity Episcopal 4, Broadwater Academy 4, Denbigh Baptist 3, Pope John Paul the Great 2, Norfolk Christian 1, Norfolk Collegiate 1.

Long jump: 1. Eddie Jones (FUMA) 21-4½; 2. Brendan Evans (POT) 21-2¾; 3. Cody Bingham (LCA) 21-2½; 4. Demitri Knowles (LCA) 21-2; 5. David Coe (BR) 20-7½; 6. Kara Stewart (FUMA) 20-2¾. 7. Kenny Rice (NSA) 20-0¾; 8. Pat Butler (BS) 19-11½.

Triple jump: 1. Brendan Evans (POT) 45-2 ½; 2. Eddie Jones (FUMA) 42-5½; 3. Cody Bingham (LCA) 41-10¾; 4. Pat Butler (BSHS) 41-10¼; 5. Chris Villers (SB) 41-10¼; 6. Akeem Garnett (FUMA) 40-6¾; 7. Wallace Branche (WF) 40-5½; 8. Mark Martin (RMA) 39-11¾.

High jump: 1. Pat Butler (BS) 6-7; 2. Joe Branch (FUMA) 6-2; 3. Ian Kuzmick (POT) 6-0; 4. Jeffery Estienne (GC) 6-0; 5. Cody Bingham (LCA) 6-0; 6. Shawn Schimper (FUMA) 6-0; T7. Douglas James (SC) 5-10; Tryon Mcdade (FUMA) 5-10.

Shot put: 1. Jan Jeuschede (WF) 54-0; 2. Andre Aganbi (SC) 49-4¼; 3. Russell Bodine (FUMA) 49-3¾; 4. Andre Parker (FUMA) 45-10½; 5. Miguel Turner (NA) 45-8¾; 6. Omar Torres (BEN) 44-5¾; 7. Patrick McKenna (BEN) 43-8½; 8. Jim Partee (SC) 42-6; 8. Baron Goodman (NSA) 42-6.

Discus: 1. Jan Jeuschede (WF) 162-6; 2. Jordan Roach (FUMA) 156-4; 3. Trent Patterson (LCA) 132-9; 4. Cody Bingham (LCA) 132-9; 5. Reggie Jackson (FUMA) 127-10; 6. Miguel Turner (NA) 118-6; 7. Jeffery Estienne (GC) 116-7; 8. Baron Goodman (NSA) 116-6.

Pole vault ; 1. Cody Bingham (LCA) 15-3 (meet record, surpasses mark of Byrd, Norfolk Academy, 2004); 2. Jon Drablos (LCA) 12-6; 3. Philip Parmly (FUMA) 12-0; 4. Jason Arias (NA) 11-6; 5. Jack McDowell (SC) 11-0; 6. Brandon Faison (DB) 11-0; 7. Alec Battin (FUMA) 10-6; 8. Clayton Wickham (COL) 10-6.

4x800 relay: 1. St. Christopher’s (Jamie Ball, James Busch, Aoky Sarhan, Ben Constable) 8:10.10; 2. Collegiate 8:15.21; 3. Benedictine 8:19.88; 4. Potomac 8:29.02; 5. Roanoke Catholic 8:31.30; 6. Norfolk Academy 8:45.20; 7. Liberty Christian Academy 8:56.11; 8. Norfolk Christian 9:00.02.

110 hurdles: 1. Tyreak Murray (CC) 14.47 (meet record, surpasses mark of 14.54 by Shoaf, St. Christopher’s, 1988); 2. Cody Bingham (LCA) 19.17; 3. Jonah Dew (FUMA) 15.81; 4. Dominic Burkett (NA) 16.40; 5. Marquis Washington (FUMA) 17.50; 6. Jason Arias (NA) 17.60; 7. Clayton Wickham (COL) 14.74

100: 1. Demitri Knowles (LCA) 10.65 (meet record, surpasses mark of Miles, Norfolk Catholic, 1990); 2. Hiter Harris (SC) 10.80; 3. Andre Parker (FUMA) 11.05; 4. Chris Villers (SB) 11.09; 5. Eddie Jones (FUMA) 11.10; 6. Chris Graves (CAR) 11.16; 7. Antonio Markland (FUMA) 11.22; 8. Evan Connor (PJPG) 11.41.

1,600 ; 1. Cabell Willis (COL) 4:12.17; 2. Wojciech Czernek (FUMA) 4:15.65; 3. Kevin Bennert (WF) 4:18; 4. Josh Morris (FUMA) 4:23.25; 5. Scott Newton (COL) 4:29.96; 6. Van Lewin (BA) 4:35.79; 7. Campbell Ross (POT) 4:36.77; 8. David Leber (NCOL) 4:43.89.

4x100 relay: 1. Fork Union Military (Louis Likett, Antonio Markland, Andre Parker, Eddie Jones) 42.24 (meet record, surpasses mark of 42.98 by St. Christopher’s, 2009); 2. St. Christophers 43.82; 3. Woodberry 43.93; 4. Norfolk Academy 43.99; 5. Collegiate 44.26; 6. Southside Baptist 44.78; 7. Bishop Sullivan 44.90. 8. Liberty Christian Academy 45.45.

400: 1. Connor McGregor (WALS) 50.65; 2. Max Anderson (WF) 50.97; 3. Darius Adams (SB) 52.00; 4. Nick Naimool (FUMA) 52.13; 5. Alex Shipley (FH) 52.95; 6. Kavon Udoh (FUMA) 52.96; 7. William Miller (LCA) 53.31; 8. Kris Atterbury (NA) 53.39.

300 hurdles: 1. Nathan Woods (WF) 39.39 (meet record, surpasses mark of Bryan, St. Christopher’s, 1977); 2. Cody Bingham (LCA) 39.78; 3. Jonah Dew (FUMA) 41.12; 4. Marshall Wiley (FUMA) 42.28; 5. Clayton Wickham (COL) 42.64; 6. Jason Arias (NA) 42.82; 7. James Fune (BS) 42.83; 8. Brian Strickland (PJPG) 43.01.

800: 1. David Allen (COL) 1:59.26; 2. Wojciech Czernek (FUMA) 2:00.03; 3. Ben Constable (SC) 2:00.65; 4. Max Anderson (WF) 2:01.62; 5. Weston Butler (COL) 2:01.74; 6. JJ Kurpiel (RMA) 2:02.78; 7. Johnny Lane (FH) 2:03.78; 8. Devin Tupper (NCOL) 2:04.35.

200: 1. Demitri Knowles (LCA) 21.47; 2. Hiter Harris (SC) 22.05; 3. Andre Parker (FUMA) 22.50; 4. Chris Graves (CAR) 22.58; 5. Joseph Stuart (STAB) 22.61; 6. Lee Peaseley (COL) 23.24; 7. CJ Procise (WF) 23.28; 8. Louis Likett (FUMA) 23.29.

3,200: 1. Cabell Willis (Col) 9:31.03; 2. Michael Bailey (GC) 9:38.80; 3. Kevin Bennert (WF) 9:47.57; 4. Scott Newton (Col) 9:52.22; 5. Guy Shelby (TE) 9:54.12; 6. Josh Morris (FUMA) 10:06.00; 7. Campbell Ross (POT) 10:08.83; 8. Van Lewin (BA) 10:16.17.

4x400 relay: 1. Woodberry Forest (Michael Kelley, Eli Exum, Nathan Woods, Max Anderson) 3:25.86; 2. Liberty Christian Academy 3:26.96; 3. Fork Union 3:30.32; 4. St. Christopher’s 3:31.83; 5. Collegiate 3:32.70; 6. Potomac 3:34.45; 7. Norfolk Academy 3:37.64; 8. Benedictine 3:38.05.